Здрастуй, «Бабушка»!

Здавна в народі при лікуванні різних захворювань і як оберіг, вішаючи її біля воріт і кладучи в одяг, використовують гармалу. Звернула увагу на цю рослину й офіційна медицина, застосовуючи її при лікуванні паркінсонізму та наслідків летаргічного енцефаліту.

Гармала — багаторічна рослина з характерним запахом і безліччю гіллястих звивистих стебел із голою поверхнею та густим листям, що досягає у висоту 40-50 сантиметрів. Цвіте жовтими численними квітками, розташованими на верхівках стебла й гілок, плід — коробочка з трьома гніздами, в яких дозріває до 100 штук насінин. Потужний багатоголовий корінь гармали, розростаючись, глибоко проникає в ґрунт.

Росте вона на глинистих і солонцюватих ґрунтах. Траву гармали заготовлюють під час цвітіння, а насіння — після дозрівання.

Гармала має заспокійливі, знеболювальні, протизапальні, антисептичні, потогінні й сечогінні властивості.

При застуді, лихоманці, малярії, неврастенії, безсонні, коліті, затримці сечі та місячних потрібно 1 ч.л. подрібненої трави рослини залити склянкою окропу, настояти не менше 2 годин, процідити і вживати по 1 ст.л. (не більше!) настою 3-4 рази на день за 15 хвилин до їди. Можна 1 ч.л. подрібненого насіння гармали залити склянкою води, витримати півгодини на киплячій водяній бані, настояти 10 хвилин, процідити і вживати по 1 ст.л. настою тричі на день за 30 хвилин до їди. Лікуватися описаними вище настоями до стабільного поліпшення стану здоров’я. Регулярне полоскання ними рота й горла дозволяє швидко впоратися з ангіною та стоматитом.

Тіло очиститься від корости, перестануть мучити суглобовий ревматизм та ішіас (запалення сідничного нерва), якщо 100 г трави гармали залити 10 л води, довести до кипіння, проварити 10-15 хвилин, вилити відвар у ванну з температурою води 36-37°С й полежати в ній 15-20 хвилин. Приймати ванни на ніч. Курс лікування — 10-15 ванн.

Суглобовий біль вдасться приборкати, якщо прикласти до хворих суглобів добре нагріте насіння гармали. При болю м’язів його нагрівають в оцті й потім натирають нагрітим насінням болісні місця.

Обкурювання димом гармали при лікуванні грипу приміщень прискорює одужання. Можна використовувати для обкурювання ялівцеві ягоди або гілки, спалюючи їх протягом 10 хвилин на сухій сковорідці.

Регулярне миття волосся насиченим відваром насіння рослини запобігає появі сивини.

Допомогла гармала свого часу й моєму свекру.

Повернувшись після війни до дружини з трьома дітьми в землянку, він відразу найнявся будувати людям будинки й потихеньку будував будинок для своєї сім’ї. Голодно було, важко, але 4 роти потрібно годувати, та й із землянки вибиратися, а тут і четверта дитина з’явилася… Так і пролетіли 20 років. Діти за цей час виросли, створили свої сім’ї, та й пішли з батьківського дому. А свекор, хоч уже й на пенсії був, усе працював, допомагаючи людям.

Але виснажений тяжкою працею організм уже не витримував таких навантажень і то малярія стала діймати свекра, то гіпертонія й ішемічна хвороба серця, а незабаром і зовсім усе тіло в нього набрякло. Повела свекруха його до місцевого травника і той порадив пролікуватися гармалою. Стала жінка готувати щовечора з рослини насичений відвар, виливати його в дубову бочку, й свекор у ньому перед сном по 15-20 хвилин парився. Через кілька днів набряклість повністю зійшла, а також перестали мучити свекра гіпертонія, малярія й ішемія.

Відтоді гармала в домі батьків мого чоловіка була завжди. І хоч їх уже давно немає в живих, моя сім’я продовжує дружити з цією чудовою рослиною.

Із повагою — Віра Вікторівна Петрова, Запорізька обл.