Здрастуй, «Бабушка»!

У своїй черговій статті хочу розповісти про захворювання нервової системи, основні причини їх виникнення й методи лікування.

Хвороби нервової системи обумовлені нашим душевним і духовним станом. Їх причиною можуть бути муки совісті, стан нерозкаяного й несповіданного гріха, будь-яка пристрасть (неважливо, реалізована чи ні), реальна або вигадана образа, погані стосунки з ближніми, озлобленість, усвідомлення власної винятковості, невдоволення долею, матеріальним становищем і місцем у суспільстві; у зрілому та похилому віці — страх перед хворобами, самотністю, смертю. Перелік гріховних, а значить, і хворобливих станів душі, величезний. Кожен, хто готувався й дотримувався церковної сповіді, знайомий із православною літературою, що детально описує гріхи. Проте захворювання нервової системи не обов’язково є прямим наслідком гріха. Причини можуть бути різними, у тому числі суто матеріальними.

І навпаки, правильне ставлення до духовного життя — увага до влаштування своєї душі, регулярна сповідь й поступове навчання себе терпінню та любові можуть не лише зупинити розвиток нервової хвороби, а й привести до повного зцілення.

Кожен із нас зустрічав літніх людей, котрі відрізняються якоюсь особливою привабливістю, простотою й любов’ю. У чому їх секрет? Виявляється, все просто. Потрібно якомога менше себе жаліти, а іншим прощати та любити! І як тільки стане тяжко на душі — відразу молитися! Ось і вся премудрість. Правда, шлях цей не простий, він вимагає духовної праці, але й нагорода велика — незрівнянний духовний стан, ясний розум, добре серце й здорові нерви.

Нервова система управляє діяльністю різних органів і систем організму, здійснює його зв’язок із зовнішнім середовищем, координує всі його процеси. Нервову систему умовно розділяють на центральну та периферичну. До центральної відносяться спинний і головний мозок, до периферичної — парні нерви, що відходять від головного й спинного мозку, їх гілки, нервові закінчення та нервові вузли.

За іншою класифікацією єдину нервову систему можна умовно розділити на 2 частини: соматичну та вегетативну. Соматична контролює головним чином тіло, мускулатуру, шкіру й забезпечує зв’язок організму із зовнішнім середовищем. Вегетативна контролює внутрішні органи, залози, ендокринні в тому числі, гладкі м’язи органів і шкіри, судини й серце, а також забезпечує обмінні процеси в усіх органах і тканинах.
Від хвороб нервової системи страждають усі — люди похилого віку, молодь і навіть діти, включаючи немовлят. Поганий настрій, дратівливість, стомлюваність, занепокоєння, страх, переживання з приводу подій, що відбуваються, млявість, поганий апетит — це неповний перелік розладів нервової системи, коли людина не може зосередитися на одній справі, страждає від нав’язливих думок, безсоння.

Безсоння — розлад сну, що буває як при різних органічних захворюваннях, так і в основному при функціональних розладах нервової системи.

Щоб сон був спокійним та міцним, непогано звикати лягати спати в певний час. Сприяють процесу засипання повітряні ванни, обливання й обтирання, вечірні прогулянки, загальний масаж. Кімната, в якій спите, має бути обов’язково провітрена перед сном, а за можливості провітрювати її й уночі. Слід уникати перед сном емоційно насичених ситуацій, не переїдати й не пити тонізуючих напоїв. На ніч можна випити склянку кефіру з розчиненою в ньому 1 ст.л. соняшникової олії (особливо важливо дотримуватися цього правила літнім людям). Про шкоду звикання до снодійних ліків, залежності від них і тяжких наслідків годі й говорити — вилікувати безсоння можна тільки природними й нешкідливими засобами.

Для прискорення засипання можна використовувати запис шуму морського прибою, спокійну заколисуючу музику. Якщо ви читаєте на ніч молитву, то краще це робити перед самим відходом до сну, намагаючись не допускати ніяких сторонніх думок. Прочитавши останню молитву: «В руце Твої, Господи Іісусе Христе, Боже мій, предаю дух мій: Ти же мя благослови, Ти мя помилуй і живот вєчний даруй мі. Амінь», — краще відразу лягти й подумки промовити, відганяючи хоровод думок і образів, Іісусову молитву: «Господи Іісусе Христе, Сине Божий, помилуй мя грєшнаго». Прокинувшись уночі, ні в якому разі не слід допускати потоку переживань і роздумів, а повторювати Іісусову молитву, доки не настане сон.

Для поліпшення сну в народній медицині здавна застосовували ароматичні речовини. Наприклад, рекомендувалося нюхати перед сном свіжу ромашку. Якщо в спальні стоятиме букет череди, лаванди, розмарину, шавлії, полину або герані — це поліпшить процес засипання.

Також для боротьби з безсонням можна застосувати й такі засоби:

1. Перед сном змастити лавандовою олією скроні, а на додаток до цього крапнути 3-5 крапель олії на шматочок цукру й розсмоктати його.

2. Як заспокійливий і снодійний засіб на ніч уживати на кінчику ножа перетерті до порошку шишки хмелю.

3. Свіжими шишками хмелю або сухим лісовим сіном набити подушку й спати на ній.

4. 25 г шишок хмелю залити 100 мл спирту, витртимати 7-10 днів, періодично збовтуючи, в темному місці при кімнатній температурі, процідити і вживати по 1 ч.л. настоянки, розчиняючи в 50 мл води, на ніч, безпосередньо перед сном.

5. При старечому безсонні, серцевому неврозі корисно залити 0,5 л окропу 2 ст.л. сухого подрібненого листя та квіток глоду, настояти 2 години, процідити й пити по 50 мл настою тричі на день.

Багато літніх людей страждає від хвороби Паркінсона. Це хронічне прогресуюче захворювання головного мозку. Проявляється воно своєрідним тремтінням кінцівок і голови та зростаючою скутістю. Причини виникнення хвороби Паркінсона ще недостатньо вивчені. Відому роль відіграють спадковість, вікові ендокринні порушення, атеросклеротичні зміни судин головного мозку й черепномозкові травми. Зазвичай захворювання розвивається після 50-60 років. Тремор виникає поступово й повільно поширюється на різні ділянки тіла, найчастіше на кисті рук. Нерідко приєднуються тремтіння щелепи, голови й тулуба. Скутість м’язів проявляється порушенням ходьби.

Обличчя стає маскоподібним, мова тихою, повільною. Психічні порушення проявляються в неурівноваженості, депресивному або іпохондричному синдромах, настирливості, егоцентризмі.
При лікуванні тих, хто страждає від хвороби Паркінсона, важливо щомісячно проводити очищення організму від шлаків. Рекомендується молочно-рослинна дієта з обмеженням м’яса та яєчних жовтків. Показані лікувальна фізкультура, масаж, цілющі ванни й вітамінізація організму, особливо вітаміном Е.
При треморі пальців і кистей рук корисно їсти лимони й часник у будь-якій кількості, а також уживати пророслі паростки зернових культур.

Поліпшує стан уживання аптечних настоянок льовзеї сафлоровидної й заманихи. Вживають їх, чергуючи, по 20-25 крапель, розчиняючи в 30 мл води, тричі на день за 30 хвилин до їди. Курс лікування — 1 місяць.
Добре 1 раз на день протягом місяця ретельно розжовувати після їди, ковтаючи слину, чистий прополіс. Перші 15 днів жувати його по 2-3 г за раз, а другу п’ятнадцятиденку — по 1-1,5 г. Жований прополіс випльовувати.

При депресивному стані, безсонні, викликаних хворобою Паркінсона, потрібно залити 200 мл окропу 1 ч.л. сухої подрібненої трави собачої кропиви, витримати до охолодження, процідити, розчинити в настої 20 крапель настоянки конвалії й випити рівними порціями за 5-6 разів протягом дня. Курс лікування — 2-3 тижні. Щоб приготувати конвалієву настоянку, потрібно 1 частину за об’ємом квіток рослини залити 10 частинами 700 спирту, настояти 10 днів у темному місці при кімнатній температурі й процідити.

Прогресування хвороби Паркінсона припиниться, якщо залити 200 мл окропу 100 г подрібненого листя шавлії, настояти 8 годин, процідити і вживати по 1 ч.л. настою, обов’язково запиваючи молоком або киселем, тричі на день через годину після їди. При треморі кінцівок необхідно поєднувати вживання настою шавлії з прийомом ванн у відварі цієї рослини. Треба 300 г шавлії залити 8 л окропу, настояти 1 годину під кришкою, потім налити у ванну спочатку холодної, далі — гарячої води, довівши її температуру до 36°С, процідити туди настій і полежати у ванні 15-20 хвилин. Приймати такі ванни на ніч двічі на тиждень.

Для зміцнення нервової системи при хворобі Паркінсона й усунення старечого безсоння потрібно подрібнити й змішати 10 г коріння валеріани, по 30 г трави собачої кропиви, вересу й сухоцвіту багнового, залити ввечері 4 ст.л. суміші в термосі 1 л окропу, настояти ніч, а вранці процідити й випити настій протягом дня, роблячи щогодини по 3-4 ковтки.

Вегето-судинна дистонія — це симптомокомплекс, що виникає при порушеннях роботи вегетативної нервової системи. Основними чинниками хвороби можуть бути гострі й хронічні інфекції, інтоксикації, авітамінози, фізичні та психічні травми, ендокринологічні порушення в організмі.

Вегето-судинні дистонії характеризуються вираженими коливаннями судинного тонусу, що проявляється його зниженням (гіпотонією) або підвищенням (гіпертонією). Зустрічаються дистонії й без цих порушень та змін.

При вегето-судинних дистоніях хворі скаржаться передусім на біль у ділянці серця, що виникає після хвилювань і конфліктних ситуацій. Раніше таким хворим ставили діагноз «невроз серця».

При лікуванні всіх видів вегето-судинної дистонії корисно застосовувати водолікування, тобто приймати контрастний душ, цілющі ванни й обливатися холодною водою.

Корисно щодня робити вранці легку зарядку.

Із аптечних препаратів при лікуванні вегето-судинної дистонії з успіхом застосовують настоянки валеріани, «Корвалол» й «Валокордин». Уживають їх по 30-40 крапель, розчиняючи в 50 мл води, тричі на день за півгодини до їди при викликаних хворобою болях в області серця, безсонні, стресових ситуаціях й сильних серцебиттях. Аптечну настоянку півонії незвичайної вживають по 1 ч.л. 3-4 рази на день протягом місяця. Непогано вживати 3-4 рази на день перед їдою по 30 крапель аптечної настоянки глоду. Заспокоїти нерви, вгамувати біль в області серця й сильне серцебиття вдасться, якщо вживати 3-4 рази на день по 40-50 крапель настоянки собачої кропиви.

Для підвищення тиску й поліпшення стану при вегето-судинній дистонії по гіпотонічному типу потрібно залити в емальованому посуді 1 л окропу 30 г подрібненого коріння оману, прокип’ятити 15 хвилин на слабкому вогні, процідити й пити по 1/3 склянки відвару 3-4 рази на день протягом місяця. Можна залити 1 л води 30 г подрібненого коріння вовчугу, довести до кипіння, проварити 15 хвилин на слабкому вогні, витримати до охолодження, процідити й пити по 1/4 склянки настою тричі на день перед їдою.

Щоб упоратися з вегето-судинною дистонією по гіпертонічному типу, потрібно залити 100 мл горілки 10 г сухої трави собачої кропиви, витримати 7 днів у теплому місці, процідити і вживати по 30 крапель настоянки до закінчення 3-4 рази на день за півгодини до їди. Непогано подрібнити й змішати по 20 г листя омели білої, трави сухоцвіту багнового й собачої кропиви, залити 8 ст.л. суміші 0,5 л окропу, настояти 8 годин у теплому місці, процідити й пити по 0,5 склянки настою тричі на день через годину після їди. Можна залити 200 мл окропу 15 г листя омели білої, настояти 1 годину, процідити й пити по 1/3 склянки настою тричі на день. Поліпшення настане, якщо 2 ст.л. подрібненої трави собачої кропиви залити 300 мл окропу, настояти 2 години, процідити й пити по 1/3 склянки настою 3-4 рази на день за півгодини до їди. Корисно подрібнити й змішати 20 г коріння валеріани, по 30 г квіток ромашки аптечної й плодів кмину, залити 1 ст.л. суміші склянкою окропу, настояти 2 години в теплому місці, процідити й пити по 1/4 склянки настою тричі на день.

Ще раджу змішати, заздалегідь подрібнивши, 4 г квіток календули, по 30 г коріння валеріани й листя м’яти перцевої, залити 1 ст.л. суміші склянкою окропу, настояти 2 години в теплому місці, процідити й уживати по 1 ст.л. настою 3-4 рази на день. Тиск нормалізується й дистонія припинить мучити, якщо розчинити в 150 мл свіжовичавленого з червоного буряка соку 50 г меду й відразу випити розчин. Готувати та пити його 1-2 рази на день. Одужання прискориться, якщо регулярно заварювати, як чай, і пити настої плодів чорниці, чорноплідної горобини, чорної смородини й барбарису.

Вегето-судинна дистонія не дійматиме, якщо залити склянкою окропу 1 ст.л. сухих подрібнених плодів глоду, настояти 2 години в теплому місці, процідити і вживати по 1 ст.л. настою тричі на день.

Головний біль — один із найпоширеніших симптомів різних захворювань нервової системи. Вгамувати його допоможе лікарська пов’язка з гірчиці або гірчичник на потилицю, скроню та п’яти. Можна покласти між лопатками або в області потилиці натертий корінь хрону або натертий коренеплід чорної редьки й поставити на литки гірчичники. Незабаром голова перестане боліти. Добре усуває головний біль пиття склянки міцного зеленого чаю. Можна прикласти до лоба листя чебрецю.

Із повагою — Михайло Васильович Циніка, Молдова