Здрастуй, «Бабушка»!

Свою чергову статтю присвячую конвалії травневій.

У цій рослині все досконале — і ніжне зелене листя, і тонкий аромат квітів, і цілющі властивості. Недаремно в народі конвалію люблять і оберігають. Зустріти її можна по всій Україні у світлих та змішаних лісах.

Конвалія травнева — багаторічна отруйна трав’яниста рослина, що досягає у висоту 15-20 см, любить притінені місця. Листя у конвалії довгасте, чимось схоже на заячі вуха, цвіте вона білими, із сильним ароматом дзвіночками, плоди рослини — кулясті червоні отруйні ягоди. Надає перевагу листяним, змішаним лісам, утворюючи на лісових узліссях, полянах, в лісових ярах цілі зарослі.

Заготовляють квіти, листя або всю надземну частину рослини. Квіти зрізують цілими суцвіттями, уважно стежачи, щоб серед них не було в’ялих. Листя конвалії зрізують за день-два до цвітіння рослини. Сушать сировину після збору в затіненому, добре провітрюваному місці, розклавши тонким шаром. Час від часу перемішують. Висушені квіти зберігають у щільно закритих сухих скляних банках, а листя й заготовлену цілком рослину — в мішках з паперу чи тканини. Щоб конвалія й надалі росла в тому місці, де ви її знайшли, ні в якому разі при заготівлі не зрізуйте всі рослини поспіль, а лише кожну четверту-п’яту. Не рекомендується рвати конвалію руками, тому що при цьому ушкоджується кореневище й через це з часом гине вся плантація рослини.

Препарати конвалії регулюють і тонізують серцеву діяльність, діють заспокійливо на центральну нервову систему, а також збільшують сечовиділення.

У народній медицині настої та настоянку конвалії з успіхом застосовують при тахікардії, інших хворобах серця, при паралічі, захворюваннях сечостатевої системи, набряклості, кишкових коліках, занепаді сил, задишці, головному болю й безсонні. Для усунення кон’юнктивіту 1 частину за об’ємом настоянки рослини розчиняють в 10 частинах кип’яченої води кімнатної температури й часто промивають розчином очі.

Щоб приготувати настоянку, потрібно заповнити півлітрову банку на 1/3 об’єму квітками конвалії, залити доверху 70° медичним спиртом, витримати 2 тижні в темному місці при кімнатній температурі й процідити. Вживати цілющий засіб по 10-15 крапель, запиваючи водою, двічі-тричі на день перед їдою.

Для приготування настою потрібно 1 ч.л. подрібненого листя конвалії залити 200 мл окропу, настояти 30-60 хвилин і процідити. Вживати настій по 1 ст.л. 3-4 рази на день за півгодини до їди.

Непогано при хворобах серця жменю квіток конвалії ретельно перемішати з півлітровою банкою рідкого меду, а потім уживати по 1 ст.л. суміші тричі на день.

При сечокам’яній хворобі потрібно подрібнити й змішати по 30 г квіток конвалії та листя берези повислої, по 5 г плодів ялівцю, фенхеля й петрушки кучерявої, залити 1 ст.л. суміші 200 мл окропу, настояти 20-30 хвилин, процідити й випити 80-100 мл настою. Готувати та пити його тричі на день перед їдою. Курс лікування — місяць.

Протипоказане лікування конвалією при органічних змінах у серці й судинах, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки та нирок.

Бережіть цю прекрасну рослину й будьте здорові.

Із повагою — Катерина Миколаївна Фриндак, Львівська обл.; e-mail: kateryna-fryndak@ukr.net