Здрастуй, «Бабушка»!

Свою чергову статтю присвячую емфіземі легень і народним методам її лікування.

Це захворювання, при якому альвеоли, з яких складається легенева тканина, перерозтягуються і втрачають здатність до достатнього скорочення, внаслідок чого порушується поступання кисню в кров і виведення з неї вуглекислого газу.

Емфізема легень буває дитячою, придбаною та старечою. Придбана недуга виникає внаслідок тривалого впливу на організм неякісного повітря, пилу, кліматичних умов, різних внутрішніх хвороб, травм і тому подібного. Дитяча форма захворювання характеризується враженням верхньої частини лівої легені та її середньої долі. При цьому хвору дитину турбує сильна задишка. Стареча емфізема — це старіння легень у процесі фізіологічного старіння всього організму. При цьому змінюються фізико-хімічні властивості еластичної тканини легень із подальшим її відмиранням, зникненням альвеолярних перегородок, збільшенням маси колагенових речовин і наступним їх зникненням. Альвеоли, що залишилися, роздуваються. Одночасно відбуваються дегенеративні процеси в головному мозку, що впливають на дихальний центр із подальшою появою нових дихальних рефлексів.

Локалізована емфізема може розвинутися в результаті хірургічного видалення частини легені. Таку форму недуги називають компенсаторною. Парасептальна емфізема — це осередок зміненої легеневої тканини, прилеглої до ущільненої перегородки або плеври. Перебіг її безсимптомний. При односторонній емфіземі недугою вражається лише одна легеня, що не викликає особливих незручностей, тому така форма хвороби виявляється лише при рентгеноскопії. Найчастіше вона є наслідком перенесеного в дитинстві бронхіту. Обструктивна емфізема — результат бронхіальної астми, хронічного бронхіту або пневмосклерозу. Має місце набряклість слизової оболонки, і з’являється кашель, який призводить до наростання тиску в грудній клітці, внаслідок чого здавлюються бронхи. Первинна (панаціонарна) емфізема спостерігається в нижніх долях легень і частіше зустрічається на

Американському континенті, чим в Європі. Найбільш небезпечна і найчастіше стає причиною летального результату вторинна (дифузна) форма емфіземи. Складність її діагностування полягає в тому, що вона маскується під обструктивний бронхіт. Якщо для первинної емфіземи характерні такі ознаки, як задишка й дихання з пихтінням, то вторинній властиві кашель, мокрота, задишка й ціаноз.

Задишка при емфіземі виникає спочатку після звичайних фізичних навантажень, а при розвитку недуги — навіть у стані спокою. Посилюється в холодну пору року.

Ціаноз проявляється синюватим кольором слизових оболонок і шкіри на обличчі, ногах і кистях рук. Іноді цей колір буває сірувато-синій або синьо-чорний.

У ході прогресування емфіземи відбувається порушення меж легень, через їх розширення збільшується розмір грудної клітки і вона стає бочкоподібною. Системний артеріальний тиск в основному знижений.

Запаморочення, непритомність при вторинній формі захворювання виникає частіше, а це свідчить про порушення венозного кровотоку.
Лікування емфіземи — процес складний, різноплановий, який вимагає урахування етіології й клінічного перебігу хвороби у конкретного хворого. Насамперед треба лікувати бронхи й усувати дихальну недостатність. Для цього 1 ст.л. сухої подрібненої трави горицвіту заливають в термосі 200 мл окропу, настоюють 2 години, проціджують і вживають по 1 ст.л. настою 4-5 разів на день за півгодини до їди протягом 10 днів. Роблять на 2 дні перерву, а потім повторюють лікувальний курс. Такими курсами з перервами лікуються протягом 4-5 місяців. Можна подрібнити й змішати за об’ємом 2 частини коріння алтеї, 1/3 частину плодів фенхеля, по 0,5 частини коріння солодки й листя мати-й-мачухи, залити 2 ст.л. суміші в емальованому посуді 250 мл окропу, витримати 30 хвилин на киплячій водяній бані, настояти 10-15 хвилин, процідити, макуху віджати, довести об’єм настою кип’яченою водою до 250 мл й пити теплим по 1/4 склянки 4 рази на день. Курс лікування — 10 днів, після 2-3 днів перерви повторити. Провести з перервами 2-3 таких курси. Непогано 2 ст.л. згаданої вище суміші залити ввечері в термосі 250 мл окропу, витримати ніч, а вранці процідити, макуху віджати й пити по 1/3 склянки настою 5 разів на день протягом 10 днів. Зробити на 2-3 дні перерву, а потім повторити лікувальний курс. Провести з перервами 4-5 таких курсів.

При загостренні бронхіту, що супроводжує емфізему й проявляється підвищенням температури тіла, посиленням кашлю та задишки, потрібно подрібнити й змішати за об’ємом 0,5 частини трави материнки, по 1 частині соснових бруньок і листя подорожника, 1,5 частини листя мати-й-мачухи, залити 2 ст.л. суміші склянкою окропу, настояти 4 години, процідити й пити по 50 мл настою 4-5 разів на день за 20 хвилин до їди. Курс лікування — 1-1,5 місяці, кожні 10 днів робити на 2-3 дні перерву. Бронхіт удасться вгамувати, якщо змішати, заздалегідь подрібнивши, 1 ст.л. коріння фіалки запашної, 0,5 ст.л. коріння солодки й 1 ч.л. коріння первоцвіту весняного, залити суміш склянкою окропу, через 4 години процідити й пити по 50 мл настою 4-5 разів на день за 20 хвилин до їди протягом 10 днів. Зробити на 2-3 дні перерву, а потім повторити лікувальний курс. Такими курсами з перервами лікуватися 1-1,5 місяці. Для посилення відкашлювання потрібно залити 0,5 л горілки 2 ст.л. сухої трави шандри, витримати 2 тижні, щодня збовтуючи, в теплому місці, процідити і вживати по 15-20 крапель настоянки, розчиняючи в півсклянки води, двічі-тричі на день перед їдою. Курс лікування — 10 днів, після 2 днів перерви повторити. Зберігати настоянку в холодильнику. Тим, кому протипоказаний алкоголь, та дітям можна 2 ч.л. подрібненої трави шандри залити склянкою холодної води, через 5 годин процідити й випити настій рівними порціями за 3-4 рази протягом дня. Пити його за півгодини до їди. Курс лікування — 10 днів, після 2 днів перерви повторити.

При лікуванні емфіземи також застосовується киснева терапія, яка допомагає усунути гіпоксемію (зниження вмісту кисню в крові, порушення кровообігу й зменшення газообміну в легенях) і серцеву недостатність, чого звичайними медикаментозними й народними засобами не завжди вдається досягти. Але цей метод не такий уже нешкідливий, оскільки киснева суміш може викликати подразнення бронхів, бронхоспазм і спричинити накопичення в легенях вуглекислоти, тому одночасно треба застосовувати засоби, що збуджують дихальний центр. До них відносяться гартування, щоденне миття ніг у прохолодній воді й заняття лікувальною фізкультурою. Корисно по 3-5 км на день ходити пішки. Ні в якому разі не курити й не допускати надмірного потіння.

Емфізема легень не буде прогресувати, якщо подрібнити й змішати по 2 ст.л. квіток календули, коріння оману й солодки, плодів червоної горобини, глоду й чорної смородини, залити 1 ст.л. суміші в емальованому посуді склянкою окропу, протомити 15 хвилин на киплячій на слабкому вогні водяній бані, потім злити настій у термос, витримати 1 годину, процідити й пити по 1/3 склянки тричі на день за 20 хвилин до їди до стабільного поліпшення самопочуття. Щотижня робити на 1 день перерву.
Дуже добре змішати порівну за об’ємом козячий жир і натуральний мед, а потім двічі на день робити з сумішшю на 2-3 години на груди компрес й 1 ст.л. суміші з’їдати на ніч безпосередньо перед сном.

Можна залити 0,5 л горілки 100 г коріння перстачу прямостоячого (калган), витримати 10 днів у теплому місці, процідити і вживати по 0,5 ст.л. настоянки, запиваючи молоком, 3-4 рази на день за 20 хвилин до їди до закінчення.

Непогано подрібнити й змішати 2 ст.л. листя мати-й-мачухи, 30 г листя подорожника, по 10 г соснових бруньок і листя берези, залити 2 ст.л. суміші в термосі 0,5 л окропу, настояти 2 години, процідити, макуху віджати й пити по 100 мл настою, розчиняючи в ньому по 0,5 ч.л. меду, 4 рази на день за півгодини до їди.

Емфізема відступить, якщо змішати по 20 г трави золототисячнику й цвіту липи, по 10 г трави собачої кропиви й насіння льону, залити суміш в емальованому посуді 300 мл окропу, прокип’ятити 10 хвилин на слабкому вогні, настояти 40 хвилин, процідити й двічі-тричі на день робити з гарячою настоянкою на 2-3 години на груди компреси.

Ефективно змішати, заздалегідь подрібнивши, 20 г трави вересу, по 30 г трави осоки шершавої, меліси й мильнянки, залити суміш 1 л білого сухого виноградного вина, настояти 36 годин, щодня збовтуючи, процідити й пити по 75 мл настоянки двічі на день перед їдою. Для усунення гнійної мокроти потрібно зварити головку часнику, 100 г бобів, 10 г плодів лимонника китайського і з’їсти все за кілька разів протягом дня.

Прискорить одужання такий засіб. Потрібно подрібнити й змішати 1,5 ст.л. трави півників болотних і 2 ст.л. бруньок тополі чорної, залити суміш 200 мл горілки, витримати тиждень у темному місці при кімнатній температурі, процідити й віджати макуху. В іншому посуді змішати, заздалегідь подрібнивши, по 1 ст.л. квіток ромашки, трави вересу й буркуну, залити суміш 200 мл горілки, настояти 7 днів, процідити, макуху віджати й змішати настоянку з поперед­ньою. Перші 5 днів уживати цілющу суміш перед їдою по 1 ч.л. тричі на день, а наступну п’ятиденку — по 1 ч.л. двічі на день. Зробити на 1 день перерву, а потім продовжити вживання суміші по 1 ч.л. двічі на день до закінчення.

Емфізема припинить розвиватися, якщо подрібнити й змішати по 25 г квіток маргаритки, трави материнки, вероніки й розхіднику звичайного, додати 1 ч.л. подрібненої шкаралупи курячих яєць, залити суміш в емальованому посуді 300 мл якісного молока й довести на слабкому вогні, постійно помішуючи, до кипіння. Настояти півгодини, процідити через 2-3 шари марлі, розчинити в настої 1 ст.л. натурального меду і вживати по 1 ст.л. тричі на день за 20 хвилин до їди.

Поліпшення настане, якщо змішати порівну за об’ємом, заздалегідь подрібнивши, траву бедринця ломикаменевого, фіалки польової й коронарії зозулин-цвіт, залити 1,5 ст.л. суміші в емальованому посуді 250 мл води, довести до кипіння, витримати до охолодження, потім ще раз довести до кипіння, настояти 1 годину, процідити, макуху віджати і вживати по 2 ст.л. настою тричі на день за півгодини до їди.

Корисно подрібнити сухими й змішати по 1,5 ст.л. коріння істоду, дягеля й росички, залити суміш в емальованому посуді 0,5 л води, довести до кипіння, проварити 10 хвилин на слабкому вогні, настояти 2 години, процідити, макуху віджати й пити по 50 мл настою тричі на день перед їдою. Курс лікування — 10 днів, після дводенної перерви повторити. Провести з перервами 3-4 таких курси.

Ще раджу змішати, заздалегідь подрібнивши, 2 ст.л. трави синюхи голубої й 1 ст.л. трави чебрецю, залити суміш в термосі 300 мл окропу, настояти 6 годин, процідити й пити по 100 мл настою двічі-тричі на день перед їдою.

Не зашкодить подрібнити й змішати по 0,5 ст.л. коріння залізняку й лісової або лучної герані, залити суміш у термосі склянкою окропу, через 4 години процідити й пити по 80 мл теплого настою з медом та молоком тричі на день за 20 хвилин до їди.

Можна змішати, заздалегідь подрібнивши, по 1 ст.л. плодів кмину, листя і квіткових кошиків будяка, залити суміш 300 мл окропу, настояти 2 години, процідити й пити по 50 мл настою тричі на день за півгодини до їди.

Недугу вдасться приборкати, якщо подрібнити й змішати 0,5 ст.л. квіток ромашки, по 1 ч.л. цвіту дикого маку й гречки, 0,5 ч.л. цвіту бузку, залити суміш 400 мл окропу, через 3 години процідити й пити по 50 мл настою, додаючи за смаком мед, 3-4 рази на день за 20 хвилин до їди.

Якщо причиною емфіземи є туберкульоз легень, треба змішати, заздалегідь подрібнивши, 120 г бруньок берези й 50 г моркви, залити суміш 1,5 склянки якісного весняного меду й 200 мл 700 спирту, витримати 15 днів, періодично помішуючи, в темному теплому місці, потім процідити, макуху віджати і вживати по 1 ст.л. настоянки до закінчення тричі на день за 30 хвилин до їди.

Легеневі виразки зарубцюються, припинить мучити діарея (пронос), якщо подрібнити сухими й змішати 80 г трави приворотню й 20 г трави багна звичайного, залити суміш 1 л вина «Кагор», витримати 3 тижні, двічі-тричі на день збовтуючи, в темному місці при кімнатній температурі, процідити, макуху віджати й пити по 40-50 мл настоянки до закінчення двічі на день за 20 хвилин до їди.

Щоб зупинити легеневу кровотечу, потрібно змішати, заздалегідь подрібнивши, 80 г квіток глухої кропиви білої, по 10 г трави дивини волохатої й копитняку європейського, залити суміш 0,5 л горілки, витримати 15 днів, щодня збовтуючи, в темному місці при кімнатній температурі, процідити, макуху віджати і вживати по 25 крапель настоянки, запиваючи водою, тричі на день за 20 хвилин до їди. Кровотеча з легень припиниться, якщо змішати 100 г ягід брусниці й 120 г меду, витримати суміш на слабкому вогні, весь час помішуючи, до розм’якшення брусничних плодів, настояти 1 годину й процідити. Далі змішати сухими, заздалегідь подрібнивши, 15 г трави арніки, по 20 г листя буквиці й плодів фенхеля, залити склянку суміші в емальованому посуді 3 склянками кип’яченої води кімнатної температури й 1 склянкою червоного виноградного кріпленого вина, витримати 36 годин, періодично збовтуючи, в темному місці при кімнатній температурі, потім довести настоянку до кипіння й проварити 5 хвилин на слабкому вогні. Настояти 50 хвилин, процідити, макуху віджати й 2 дні вживати 3-4 рази на день за півгодини до їди, запиваючи 50-70 мл води, по 1 ст.л. настою брусниці й меду, а наступну дводенку пити двічі на день за 30 хвилин до їди по 25-30 мл настоянки. Через 8 днів зробити на 2 дні перерву, а потім повторити лікувальний курс. Строго дотримуватися рекомендованих дозувань.

Із емфіземою, ангіною й стенокардією (грудна жаба) впорається трава мурсальський (піринський) чай. Потрібно залити 450 мл окропу 4 подрібнених стебла рослини, настояти 15 хвилин, процідити і вживати по 1 ст.л. настою кожні 2 години. Курс лікування, залежно від захворювання, — від 10 днів до 1-2 місяців.

Бажаю всім швидкого одужання.

Із повагою — Борис Антонович Лебеденко