Здрастуй, «Бабушка»!

Хочу приділити увагу ботулізму — гострому інфекційному захворюванню, що вражає центральну нервову систему й призводить, за відсутності своєчасного лікування, до паралічу і навіть смерті.

Збудники недуги — мікроби-анаероби, які живуть у безкисневому середо­вищі й виробляють у цих умовах токсин. Мешкають ці мікроорганізми в ґрунті у вигляді спор, а також у морському й річковому мулі, зберігаючи життєздатність роками. Вони не бояться ні перепадів температури, ні висихання. Мікроб має міцну оболонку, яка дозволяє йому тривалий час зберігатися в м’ясі риб, тварин, у грибах і інших продуктах навіть після їх копчення, соління чи кип’ятіння. Спори мікроба знищуються тільки при температурі +120°С, що можливо тільки у виробничих умовах.

Свіжоприготовленою їжею, тільки що зібраними та з’їденими свіжими овочами й фруктами не можна отруїтися, оскільки спорам ботулізму, щоб прорости і виділити токсин, треба не менше 10-12 годин. Зазвичай консерви, в які потрапили збудники ботулізму, роздуваються, хоча дуже часто банки з консервами, окости, риба, отруєні мікробами-анаеробами, виглядають як доброякісні. У цьому і полягає підступність недуги.

Симптоми ботулізму з’являються через 8-16 годин після вживання отруєної їжі, а іноді — через декілька діб. Проявляється недуга розладом кишечнику, болем голови та живота, нудотою, дискомфортом у ділянці серця, нестерпною спрагою, м’язовою слабкістю та безсонням. Незабаром різко погіршується зір, в очах виникають двоїння, туман, зіниці розширюються, з’являється косоокість, опущення одного або обох повік, голос стає гугнявим, сиплим, а то й зовсім пропадає, рухи й ковтання утруднюються, а голова звалюється набік чи вперед. При всіх цих симптомах треба терміново викликати «швидку допомогу», а до її приїзду випити 3-4 склянки питної води, в якій розчинено харчову соду (1 ч.л. соди на склянку води), й натисканням на корінь язика викликати блювоту. Оскільки нині хазяйки активно займаються заготівлею продуктів на зиму, думаю їм не зашкодить знати, що слід робити, щоб уникнути ботулізму.

Його виникнення можна запобігти, якщо використовувати для консервації овочі й фрукти без ознак гниття й забруднення землею. Перед консервацією їх обов’язково ретельно промити та обшпарити окропом. Кришки для закручування кип’ятити не менше 10 хвилин, а чисті скляні банки двічі-тричі обшпарити окропом. Наповнювати їх до самого верху й відразу герметично закатувати металевою кришкою. Потім усю консервацію покласти набік, накрити теплим пледом і залишити на 10-12 годин. Якщо після цього банки не протікають, їх залишають на зберігання при температурі +4-10°С.

М’ясо тварин і риба отруюються мікробами-анаеробами передусім через ранки на тілі, які наносять їм під час полювання та рибного лову. А ще ботулізм може вразити рибу й дичину, коли вони деякий час полежали на землі. Особливо небезпечно, якщо вони трохи полежать під сонцем.

Небажано готувати в домашніх умовах консерви з м’яса, риби, грибів, кропу, портулаку, буряка та моркви, оскільки ці продукти важко повністю відмити від частинок землі й спор-збудників ботулізму. Небезпечно вдома коптити та в’ялити рибу, оскільки в кишечнику риби можуть знаходитися спори ботулізму, які потім проникають в товщу м’язів і там без доступу повітря проростають, утворюючи отруту.

Бажано при консервації овочів і фруктів додавати в розсіл чи сироп лимонну або оцтову кислоти. Кисле середовище пригнічує життєдіяльність спор і запобігає розвитку ботулізму.

Після відкриття будь-які домашні консерви бажано викласти в каструлю, 20 хвилин прокип’ятити, охолодити й лише потім їсти. Якщо після кип’ятіння вміст консервів пролежав 36 годин у холодильнику, перед уживанням його знову треба кип’ятити.

Загалом дотримуйтесь необхідних вимог при заготівлі, вживанні продуктів і ботулізм вам не страшний.

Із повагою — Б.А.Лебеденко