Здрастуй, дорога «Бабушка»!

Лікарські рослини вивчаю багато років і все, що про них дізнаюся, намагаюся донести людям. Цього разу моя розповідь присвячена розторопші плямистій — дворічній трав’янистій рослині з сімейства складноцвітних, що досягає 1,5-2 метри у висоту.

Латинська назва розторопші Silybum marianum (silybum — кисточка; marianus — на ім’я Богоматері, діви Марії). Ім’я Богоматері згадується в назві цієї рослини на багатьох європейських мовах. Це пов’язано з легендою про те, що білі плями на листі розторопші — молоко Божої матері. Болгари, наприклад, називають розторопшу «дар Діви Марії». Мабуть, жодна рослина на землі не удостоїлася такої пошани.

Здавна використовували розторопшу при різних хворобах. Лікарською сировиною служать насіння та коріння рослини. Окрім маси вітамінів і мінералів, у розторопші присутня активна речовина, яка рідко трапляється в природі, — сілімарин. Вона захищає і лікує мембрани, тобто оболонки клітин нашого організму, й відновлює роботу печінки. А якщо печінка функціонує нормально, то і вся імунна система організму працює без збоїв.

Застосовують розторопшу при лікуванні псоріазу, облисіння (алопеція), алергічних захворювань шкіри, хвороб печінки й селезінки, для приборкання радикуліту, жовчнокам’яної хвороби, артриту, холециститу, холангіту, гепатиту, коліту й геморою, для усунення судом, прищів і затримки сечі. Потрібно 1 ст.л. подрібненого насіння рослини залити в емальованому посуді 200 мл гарячої води й витримати 30 хвилин під кришкою на киплячій водяній бані. Процідити гарячим через 3 шари марлі, довести настій окропом до 200 мл і вживати по 1 ст.л. тричі на день за 20 хвилин до їди до стабільного поліпшення стану здоров’я.

Ефективно при захворюваннях печінки вживати 3-4 рази на день, запиваючи водою, по 1 ч.л. сухого, перетертого до порошку насіння розторопші. Курс лікування — 40 днів, зробити на 2 тижні перерву, а потім повторити. Провести з перервами кілька таких курсів. Для очищення печінки від токсинів потрібно 2 ст.л. подрібненого коріння розторопші залити ввечері 0,5 л окропу, витримати ніч, а вранці процідити й пити по 3/4 склянки настою тричі на день перед їдою. При отруєнні вживають настій по 1 ст.л. 3-5 разів на день через рівні проміжки часу до повного зникнення неприємних симптомів.

Щоб зупинити прогресування гепатиту, упоратися з хворобами шлунково-кишкового тракту, потрібно 30 г перетертого до порошку насіння розторопші залити 500 мл води, проварити на слабкому вогні до википання 1/2 об’єму рідини, настояти 10 хвилин, процідити і вживати по 1 ст.л. відвару щогодини, починаючи з 8.00 і до 20.00. Курс лікування — 21 день, після 2 тижнів перерви повторити.

Із повагою — Галина Петрівна Адаменко, Полтавська обл.