Здрастуй, «Бабушка»!

Напевно, немає такої людини, котра за своє життя жодного разу не бачила нападу якої-небудь хвороби, і добре, якщо вона знає, як допомогти потерпілому (наприклад, зупинити напад епілепсії допоможе сильне придавлювання епілептикові мізинця лівої руки). А ось у алергіка може статися анафілактичний шок — найтяжчий прояв алергічної реакції. Ось і хочу ознайомити з причинами його виникнення та ефективними методами усунення цього стану.

Найчастішими причинами розвитку анафілактичного шоку є укуси комах і введення лікарських препаратів, таких як пеніцилін, сульфаніламіди, сироватки, вакцини й інші подібні. Рідше виникають подібні реакції на шоколад, арахіс, апельсини, манго, різні види риб, вдихання пилкових або пилових алергенів.

Залежно від шляху попадання алергену в організм змінюється час, через який виникають перші симптоми анафілактичного шоку. Так укус комахи проявляється майже моментальною реакцією, що розвивається від 1-2 хвилин до півгодини. Харчова алергія проявляє себе протягом довшого часу — від 10 хвилин до кількох годин. Як правило, розвиток симптомів відбувається протягом 5-30 хвилин з моменту появи. Залежно від тяжкості процесу можуть бути або незначне свербіння шкіри або найгостріша реакція, що захоплює всі системи організму й призводить до смерті. Чим швидше проходить посилення симптомів, що з’явилися, тим більша вірогідність летального результату, якщо вчасно не надати потерпілому допомогу.

Анафілактичний шок проявляється такими симптомами, як зміна шкіри, що характеризується яскравим висипом із сильним свербінням, зміна слизових оболонок, що викликає сльозотечу й набряклість очей, губ, язика й носових ходів, порушення дихання через залучення до реакції дихальних шляхів, їх набряклість і спазми. Набряк горла призводить до відчуття клубка й здавлювання шиї. Також турбують при анафілактичному шоці біль у животі, нудота й блювота, поява помилкових смакових відчуттів на кшталт металевого присмаку у роті, помутніння свідомості, паніка, прискорене серцебиття, падіння артеріального тиску, непритомність або запаморочення.

Передусім при появі описаних вище симптомів, треба викликати «швидку допомогу» й при її приїзді повідомити лікареві точний час початку розвитку анафілактичного шоку. Обов’язково проінформувати медиків з приводу передбачуваного алергену.

Якщо анафілактичний шок викликаний укусом комахи, слід відразу нанести на частину тіла, вражену укусом, джгут і прикласти до місця укусу лід. Окрім цього, дати потерпілому при нагоді «Супрастин», «Діазолін», «Тавегіл» або інший антигістамінний засіб.

До приїзду «швидкої», якщо потерпілий у свідомості, потрібно покласти його спиною на тверду поверхню, підвівши йому на 20-30 см ноги, й чимось накрити. При появі блювоти або кровотечі з порожнини рота повернути його на бік. Якщо потерпілого мучить спрага, трохи протріть йому губи вологою тканиною, але ні в якому разі не давайте пити або їсти. Кожні 1-2 хвилини перевіряйте пульс і дихання. У разі їх зникнення, негайно починайте робити потерпілому штучне дихання й непрямий масаж серця. Ні в якому разі не можна його рухати, залишати одного й підкладати що-небудь йому під голову.

Дуже добре при будь-яких видах анафілактичного шоку залити двома склянками гарячої води 10 г сухих квіток календули, настояти 5-6 годин, процідити і вживати по 1 ст.л. настою тричі на день.

Непогано перетерти сухою до порошку шкірку кореня півонії незвичайної й уживати по 4 ст.л. цього засобу тричі на день за 30 хвилин до їди.

Влітку в мене теж мало не розвинувся анафілактичний шок. Сталося це, коли я косив траву. Працюючи, раптом відчув різкий біль у лівому боці. Подивився, побачив сліди укусу якоїсь комахи, потер це місце і продовжив косити. Хвилин через 20, відчувши різке погіршення самопочуття, звернувся по допомогу до сусідки, котора працювала старшою хірургічною сестрою. Вона, оглянувши проблемне місце, визначила, що мене укусив шершень, і відразу дала мені проковтнути 2 пігулки «Димедролу» й ще якогось антигістамінного препарату. Потім запропонувала мені лягти й пару годин спокійно полежати. Слава Богу, після цього мені стало значно легше, хоча пухлина, яка з’явилася у місці укусу, зійшла лише на десятий день…

Із повагою — В.Ф.Бабійчук, Хмельницька обл.