Здрастуй, «Бабушка»!

Хочу розповісти про лікувальні властивості рослини орлик (водозбір, аквілегія).

Згідно з кваліфікацією водозбір належить до отруйних рослин і цю його властивість слід ураховувати при лікуванні ним недуг. Токсичні речовини можуть концентруватися як в усіх частинах рослини, так і вибірково в деяких із них. Їх накопичення пов’язане з періодом вегетації орлика та місцем його зростання. Ще треба знати, що при поїданні твариною водозбору чи іншої отруйної рослини, м’ясо тварини теж стає токсичним. Ця токсичність не зникає навіть після ретельної термічної обробки м’яса і якщо його з’їсти, то можна значно зашкодити своєму організму.

Виходячи з вище викладеного, слід урахувати, що неправильне застосування орлика з лікувальною метою може викликати порушення функцій центральної нервової системи, нирок та печінки, ослабити роботу шлунково-кишкового й травного трактів, спровокувати зміну складу крові, що призводить до зменшення в ній лейкоцитів, еритроцитів і підвищує кровоточивість, а також негативно вплинути на склад кісткового мозку.

Буває білий, блакитний, залізистий, золотистий, кавказький і звичайний водозбір. В Україні росте орлик звичайний. Його можна побачити на присадибних та дачних ділянках, на луках та в степу. Водозбір має красиве трійчасто-складне листя, поодинокі або зібрані в рихлі суцвіття квітки. Дуже цікава будова квітки — між чашолистками розташовані вузькі воронкоподібні пелюстки, які закінчуються порожнистими всередині шпорцями. Кожен із них міг би наповнитися водою й утримувати її. Звідси й назва «водозбір». Своєю химерною формою орлик нагадує квіти екзотичних рослин. Його листя одинарне або подвійне, кожен листок розділений на три частини, розташовані на довгому гнучкому черешку.

Розмножується водозбір насінням, яке висівають з весни до початку липня в листову землю з домішкою піску. Цвіте наступного року після посіву. Часто водозбір вражає борошниста роса, тобто білястий наліт на черешках та листі. Таку траву не можна використовувати для зцілення. Рослина любить тінисті місця. З лікувальною метою використовують її листя, стебла та квітки. Заготовляють їх у травні-червні. Бажано лікуватися водозбором під наглядом фахівця.

З успіхом використовують водозбір у комплексі з іншими рослинами для якнайшвидшого загоєння будь-яких виразок у роті і навіть свища (нориця) в ротовій порожнині. Потрібно 1 ст.л. подрібненої рослини орлика залити 2 склянками окропу, настояти 1 годину й процідити. В іншому посуді залити склянкою окропу 0,5 ст.л. подрібнених квіток ромашки, через 30 хвилин процідити, змішати цей настій із настоєм водозбору і, підігрівши цілющий засіб до 40-50°С (не більше!), 5-8 разів на день по 40-60 секунд полоскати ним рот. Ефективно подрібнити й змішати по 1 ч.л. цвіту чорної бузини та листя шавлії, залити суміш 200 мл окропу, настояти 30-40 хвилин, процідити, змішати настій із настоєм водозбору, приготовленим так, як описано вище, й полоскати ротову порожнину 5-6 разів на день по 40-60 секунд цією сумішшю настоїв, заздалегідь підігрітою до 40-50°С. Окрім цього, двічі на день через 15-20 хвилин після полоскання вживати по 1 дес.л. тієї суміші настоїв, якою на даний момент користуєтеся.

Жінкам, котрі страждають від болісних місячних, раджу залити 2 склянками окропу 2 ст.л. подрібненої трави материнки, настояти 2 години, процідити й пити по 100 мл
настою, розчиняючи в ньому 5 крапель свіжовичавленого з водозбору соку, тричі на день за півгодини до їди. Незабаром менструальний цикл нормалізується. Можна, щоб його нормалізувати, залити 200 мл окропу 1 ст.л. трави перстача гусячого, прокип’ятити 12-15 хвилин на слабкому вогні, настояти 2 години, процідити й пити по 50 мл настою, розчиняючи в ньому 0,5 ст.л. настою водозбору (0,5 ст.л. подрібнених квіток чи листя рослини залити склянкою окропу, настояти 1 годину й процідити), 4 рази на день за 20 хвилин до їди.

Мастопатія припинить мучити, якщо 1 ч.л. подрібнених квіток картоплі залити в термосі склянкою окропу, через 3 години процідити й пити по 70 мл цілющого засобу, додаючи в нього 1 ч.л. настою водозбору, тричі на день перед їдою.

При маститі потрібно змішати за об’ємом 0,5 частини подрібненого водозбору, 1 частину натурального меду, 2 частини подрібненої до кашки печеної цибулі й зробити з сумішшю на 2-2,5 години на хворі груди компрес. Виконувати процедуру двічі-тричі на день до одужання.

Якщо перетерти сухими до порошку і змішати за об’ємом 2 частини листя кінського щавлю та 1 частину листя водозбору, а потім двічі-тричі на день присипати сумішшю болісні місця, можна швидко позбутися мокнучої екземи. Під час лікування не їсти кислого, солоного, здоби, чорного хліба і обмежити до мінімуму вживання білого.

Цей засіб прискорює визрівання фурункулу. Потрібно подрібнити й змішати за об’ємом 4 частини сирої картоплі, 1 частину рослини водозбору й зробити з сумішшю на проблемне місце на 2-2,5 години компрес. Змінювати його тричі на день.

Щоб зупинити легеневу кровотечу та кровохаркання, треба 2 ст.л. подрібненої трави буквиці залити склянкою окропу, прокип’ятити 5-6 хвилин на слабкому вогні, настояти 30-40 хвилин, процідити, розчинити в настої 2 ст.л. вина «Портвейн», 1 ст.л. настою водозбору й пити по 30 мл розчину двічі-тричі на день.

Кашель мине, якщо залити 1 л води склянку ягід калини, довести до кипіння, прокип’ятити 8-10 хвилин, настояти 20 хвилин, процідити, розчинити в настої 50 г меду, 10 крапель свіжовичавленого з водозбору соку й пити розчин теплим маленькими ковтками по 100 мл 4 рази на день у проміжках між їдою.

Для усунення жовтяниці треба 1 ч.л. подрібненого коріння лепехи залити склянкою окропу, через півгодини процідити, змішати 100 мл настою з 20 мл настою водозбору й пити по 30 мл тричі на день перед їдою. Непогано в 150 мл соку ягід червоної горобини розчинити 15 крапель свіжовичавленого з водозбору соку й пити по 50 мл сокової суміші за півгодини до їди.

Із повагою — Борис Антонович Лебеденко