Здрастуй, «Бабушка»!

У цій статті хочу поділитися своїм досвідом боротьби з остеохондрозом.

Страждала від нього тривалий час, а особливо мене замучив шийний остеохондроз. Я не могла навіть голову повернути, а біль у шиї турбував у будь-якому положенні. Втомившись мучитися, почала по кілька разів на день шию щипати, масажувати і розтирати долонею. Робила так від вуха до вуха у тому місці, де закінчується ріст волосся, потім — від загривка до плечового суглоба, подовше затримуючись у тому місці, де нащупувала якесь затвердіння. Його я щоразу довго розминала і придавлювала якомога сильніше великим пальцем. Було дуже незручно проводити всі ці процедури, краще, звичайно, доручати це комусь із рідних, але оскільки такої можливості у мене не було, то терпляче робила все сама. Так поступово стан мого здоров’я значно поліпшився, але зупинятися на досягнутому я не збиралася і, щоб хвороба надалі не діймала, стала щоранку робити нескладну зарядку.

Виконую її, прагнучи не дуже навантажувати організм, лежачи, сидячи та стоячи. Основний акцент роблю на вправи для ніг. Спочатку вранці, ще лежачи в ліжку, секунд 20-30 інтенсивно кручу ступнями то в один, то в другий бік, потім близько півхвилини згинаю й розгинаю вгору-вниз пальці ніг. Після цього відтягую на себе верхню частину ступні однієї ноги так, щоб пальці піднялися вгору, поміщаю всі пальці іншої ноги в невелику западину, що утворилася в основі піднятих вгору пальців відтягнутої кінцівки, і починаю їх у цій западині, особливо приділяючи увагу великому пальцю, протягом хвилини стискувати та розтискувати. Потім змінюю ноги і повторюю вправу. Закінчивши її, піднімаюся з ліжка, розстилаю на підлозі покривало, лягаю на нього спиною й по 1-2 хвилини виконую ногами вправи «велосипед» та «ножиці». Після цього ретельно тру п’ятою однієї ноги, масажуючи, литки і підошву іншої кінцівки. Роблю так 20-30 секунд, змінюю ноги і повторюю масаж.

Далі виконую розтяжку хребта. Спочатку, лежачи спиною на підлозі, міцно стискую пальці рук у кулаки і з силою тягну руки вздовж тіла, намагаючись при цьому розслабити усе тіло. Роблю так 10-15 разів, а потім повторюю вправу сидячи, стоячи й знову лежачи. Те, що хребет добре на неї реагує, свідчить поява після закінчення вправи у кінчиках пальців легкого поколювання.

Наступна вправа допомагає мені приборкувати біль у спині. Для її виконання розстилаю між шафою та стільцем покривало і лягаю на нього спиною. Лежачи, затискаю в одній руці ніжку шафи, в іншій — ніжку стільця і перекочуюся вліво-вправо, намагаючись при цьому торкнутися колінами підлоги. Роблю так 25-30 разів, складаю після цього руки на грудях і 20-25 разів у такому положенні перекочуюся з боку на бік.

Потім сідаю, згинаю ноги в колінах, міцно стискую під колінами руки і починаю розгойдуватися вперед-назад, прагнучи при розгойдуванні торкатися хребтом підлоги і робити упор на п’яти. Виконую вправу 20-30 секунд.

Після цього, щоб зміцнити задню групу м’язів шиї, стаю прямо, зчіплюю руки за головою у замок, лікті зводжу максимально попереду і відхиляю трохи назад голову. Перебуваю у цьому положенні 10-15 секунд, розслабляюся, а потім усе повторюю. І так тричі. Продовжуючи стояти прямо, піднімаю руки зі стислими в замок пальцями над головою й тягнуся максимально вгору. Повторюю вправу 10-20 разів і на цьому зарядку закінчую.

У цілому на виконання зарядки витрачаю 30-40 хвилин, але результат, вважаю, того вартий.

Окрім зарядки, щодня проходжу прискорюючим темпом 5-6 кілометрів. Такі прогулянки дуже корисні для серця та легень, тож рекомендую здійснювати їх усім. Ще я постійно стежу за своєю поставою та позами під час сну, ходьби, сидіння і, слава Богу, почуваюся прекрасно.

Із повагою — Олександра Опанасівна Терещенко, Полтавська обл.