Здрастуй, «Бабушка»!

Не секрет, що від здоров’я нашого хребта багато в чому залежить нормальна робота внутрішніх органів. Тому хребту слід приділяти належну увагу.

Гімнастика, яку пропоную нижче, дозволить зміцнити хребетний стовп і таким чином позбутися радикуліту, болю в хребті, спині, попереку й попередити розвиток сколіозу.

Для виконання гімнастики знадобиться рівна палиця, можна використовувати довгу ручку від грабель. Кожну вправу повторювати кілька разів. І не треба досягати «рекордів», краще виконувати всю гімнастику без перевантажень двічі-тричі на день.

Перша вправа — витягування хребта по осі вверх. Ставимо вертикально перед собою палицю, обхоплюємо її на рівні живота долонями, руки злегка згинаємо в ліктях і давимо всією масою тіла вниз. Хребці на цьому рівні самі потягнуться вверх, можна навіть почути, як вони хрустять при витягуванні. Переставляємо долоні по палиці трохи вище й знову давимо всім тілом униз. Коли дійдемо до рівня шиї, голову відкидаємо назад.

Друга вправа — повороти хребців вправо-вліво. Заводимо палицю за спину, протягуємо між ліктями і стоїмо так кілька хвилин. Потім м’яко, без зусилля, повертаємося і гойдаємося вправо-вліво. Робимо це легко, швидко, мовби мимовільно. Поступово збільшуємо амплітуду коливань. Попрацювавши, пересуваємо палицю за спиною вище і все повторюємо. Бажано при повороті тіла в один бік, голову повертати в інший. Тобто корпус із заведеною за спину палицею повертаємо вліво, а голову — вправо.

Третя вправа — нахили вперед-назад. Палицю тримаємо над головою, захопивши її з обох боків широко розведеними руками. Спочатку відхиляємося назад, перебуваємо в такому положенні кілька секунд, а потім із видихом нахиляємося вперед і вниз. Після паузи в 10-15 секунд повільно розпрямляємося. Продовжуючи тримати палицю над головою, повторюємо всю вправу. Під час її виконання паузи треба робити обов’язково. Це дозволяє м’язам і сухожиллям розтягнутися, що значно покращує кровопостачання всього організму, нормалізує артеріальний тиск і значно зменшує навантаження на серце.

Четверта вправа — бічні нахили. Палицю тримаємо, широко розвівши руки, над головою і, не зміщуючи рук, нахиляємо корпус вліво або вправо, намагаючись при цьому торкнутися кінчиком палиці п’яти. У нахиленому положенні стоїмо кілька секунд. Робимо в обидві сторони по 10-12 нахилів.

П’ята вправа — прокатування хребта. Кладемо на килим палицю, зверху прикриваємо її пледом, лягаємо упоперек палиці так, щоб вона знаходилася в області крижів, і перебуваємо в цьому положенні 1-2 хвилини. Потім починаємо досить повільно перекочуватися по палиці крижами, попереком, грудним відділом. При цьому можна відчути, як кожна ланка хребетного ланцюга реагує на ваше перекочування.

Ось така гімнастика. Щоразу після її виконання треба полежати й легко, вільно подихати, намагаючись відчути потоки тепла, що розливаються по тілу. Розслабитися й кілька годин поспати.

Із повагою — лікар-невропатолог Володимир Васильович Болсун, м. Київ; e-mail: bolsunv@gmail.com