Здрастуй, дорога «Бабушка»!

Хочу приділити увагу наднирковим парним ендокринним залозам, розташованих у зачеревному просторі над верхніми полюсами нирок.

Їх головне завдання — вироблення гормонів, що регулюють усі життєво важливі процеси в організмі. Наприклад, гормони глюкокортикоїди відповідають за обмін речовин і енергетичний, мінералокортикоїди беруть участь у водному й сольовому обміні, андрогени й естрогени є статевими гормонами, а адреналін і норадреналін — гормонами стресу.

Дефіцит же гормонів супроводжується зниженням артеріального тиску й збільшенням вмісту в крові калію, а іноді призводить до розвитку надниркової залозистої недостатності, що характеризується низьким артеріальним тиском, почастішанням серцевих скорочень і дисфункцією багатьох органів. Нестача андрогенів у хлопчиків призводить до аномалій сечовивідного каналу, недорозвинення статевого члена та яєчок. У дівчаток при дефіциті гормонів надниркових залоз затримується статеве дозрівання. Коли плід жіночої статі в ранні терміни вагітності піддається дії високої концентрації андрогенів, то статеві органи у нього розвиваються не­правильно, можуть зростися малі статеві губи, формуючи загальний отвір уретри й піхви. Після дванадцятого тижня вагітності надлишок андрогенів призводить до збільшення клітора, роблячи його схожим на статевий член. При цьому яєчники, матка й інші внутрішні статеві органи розвиваються нормально. На плід чоловічої статі високий вміст андрогенів практично не впливає, а ось у хлопчиків дошкільного віку їх надлишок викликає прискорений ріст, але, оскільки кістки дозрівають швидше, ніж у нормі, й занадто скоро перестають рости, ріст у результаті виявляється менше нормального.

Щоб підтримати надниркові залози, треба дотримуватися певного режиму харчування. Передусім потрібно відмовитися від уживання горіхів, кави, шоколаду, міцного чаю, алкогольних напоїв і всіх бобових. Жирна та солона їжа також не сприяє зміцненню ендокринної системи в цілому і надниркових залоз зокрема. Корисні молочні продукти, особливо коров’ячий сир, а також жовтки сирих курячих яєць. Бажано ввести їх у повсякденний раціон.

Доволі ефективно оздоровлює надниркові залози хвощ польовий. Потрібно 1 ст.л. подрібненої трави залити склянкою киплячої води, настояти 10 хвилин, процідити й випити настій через 15 хвилин після їди. Готувати та вживати його тричі на день.

Дуже добре при проблемах із наднирковими залозами залити 0,5 л горілки 80 штук квіток підсніжника, настояти 40 днів при денному світлі, процідити і вживати по 20 крапель настоянки тричі на день за 20 хвилин до їди.

Стимулюванню виробництва наднирковими залозами гормонів сприяє герань. Потрібно 1-1,5 ч.л. подрібненого листя рослини залити склянкою окропу, витримати до охолодження, процідити й випити настій. Готувати та пити його тричі на день через півгодини після їди.

З успіхом використовують для зцілення листя чорної та білої смородини. Їх подрібнюють, змішують порівну за об’ємом, потім 4-5 ст.л. суміші заливають 1 л окропу, настоюють до охолодження, проціджують і п’ють по склянці настою тричі на день за 30 хвилин до їди.

Не менш цілюще листя білої та чорної шовковиці. Заздалегідь подрібнивши, його змішують порівну за об’ємом, заливають 4 ст.л. суміші в емальованому посуді 5 склянками киплячої води й настоюють 5-6 хвилин. Після цього доводять настій до кипіння, кип’ятять 20-30 хвилин на слабкому вогні, проціджують і п’ють по 200 мл відвару 4 рази на день за 30 хвилин до їди.

Із повагою — Надія Степанівна Швець, м. Запоріжжя