Здрастуй, «Бабушка»!

Свою чергову статтю присвячую хворобі Крона — хронічному рецидивуючому захворюванню неясної етіології, що характеризується гранулематозним запаленням із сегментарним ураженням різних відділів травного тракту. Патологічний процес розвивається переважно в кишечнику, хоча можуть уражатися всі відділи шлунково-кишкового тракту, включаючи стравохід та ротову порожнину.

Неспецифічне імунне запалення поширюється на всю товщу кишкової стінки і проявляється інфільтрацією лейкоцитами. У слизовій оболонці в зоні інфільтрації утворюються глибокі виразки, розвиваються абсцес та свищі з наступним рубцюванням і звуженням просвіту кишки.

Причини, що призводять до розвитку описаного вище патологічного процесу досі не відомі. Вважається, що при хворобі Крона в організмі утворюються антитіла до тканин кишечнику. Серед чинників, що цьому сприяють, виділяють спадковість та куріння.

Основним ознаком хвороби Крона є біль справа внизу живота, що нагадує гострий апендицит, або непрохідність кишечнику. У деяких хворих спостерігаються лише тяжкість у животі або його здуття та нестерпний біль, що рідко виникає. Діарея турбує від двох до п’яти разів на день, іноді — до 10 разів на добу. Підвищена температура тіла буває при будь-якому загостренні хвороби Крона, а в результаті порушення всмоктуваності кишечником поживних речовин, розвиваються болісна худорба й остеопороз. При ушкодженні стінок кишечнику, токсичній дилатації (різко виражене місцеве або дифузне розширення товстої кишки) та кишковій непрохідності показане негайне хірургічне втручання. Подальше лікування хвороби Крона засобами фітотерапії часто не лише повертає здоров’я, а й на тривалий час поновлює працездатність хворого.

З катарально-ерозійними змінами прямої кишки, кровоточивістю її слизової оболонки, спровокованими недугою, ефективно впорається верблюжа колючка. Потрібно 15 г трави залити 200 мл води, довести до кипіння, проварити 10 хвилин на слабкому вогні, процідити й пити по 1/3 склянки відвару тричі на день за 1 годину до їди. Окрім цього, щоранку, після звичайної очисної клізми, по 70 мл даного відвару вводять у пряму кишку.

Щоб зробити очисну клізму, в кухоль Есмарха наливають 1,5-2 л кип’я­ченої води, охолодженої до 25-30°С, стають на карачки так, щоб голова була трохи нижче тазу, розслабляються і вводять наконечник шланга, заздалегідь змастивши його олією, в анус. Після введення роблять глибокий вдих животом, а потім повільно видихають. І так кілька разів. Зробивши клізму, лежать 3-5 хвилин на правому боці, потім масажують живіт протягом 2-3 хвилин круговими рухами за годинниковою стрілкою й випорожнюють кишечник. Проводять процедуру 7 днів щодня, а потім, доки не вдасться ввести в кишечник за один раз 2 л води, — через день. Далі клізми роблять упродовж року 1 раз на тиждень, а потім, до кінця життя, — 1 раз на 2 тижні.

Якщо запалення слизової оболонки товстої кишки при хворобі Крона не минає досить довго, — це може спровокувати утворення в кишечнику поліпів, а переїдання крохмалистої їжі, пиття свіжого коров’ячого молока загрожує розвитком метеоризму. Надмірне вживання м’яса, яєць, жирів призводить до накопичення в організмі залишків продуктів обміну білків і шкідливих метаболітів (проміжних продуктів обміну речовин в живих клітинах. Багато з них регулювано впливають на біохімічні й фізіологічні процеси в організмі). Безконтрольне вживання антибіотиків згубно впливає на мікрофлору кишечнику. Тому, враховуючи все викладене вище, найголовніше, що треба зробити, щоб не допустити прогресування хвороби Крона, — це відмовитися від шкідливих продуктів, медикаментів або значно обмежити їх уживання та застосування.

Досить часто хвороба Крона супроводжується тяжкою, виснажливою діареєю (пронос). Нормалізації випорожнення сприяють трав’яні суміші. Дуже добре подрібнити й змішати 600 г коріння родовика, 200 г галл (горішкоподібні нарости, що утворилися на листях дуба), по 100 г листя первоцвіту й трави парила, залити 1 ст.л. суміші склянкою води, довести до кипіння, проварити 5 хвилин на слабкому вогні, настояти 4 години, процідити й пити по 50-100 мл настою тричі на день за 1,5 години до їди. Курс лікування — 2-3 місяці. Можна змішати, заздалегідь подрібнивши, 500 г коріння перстача прямостоячого, 200 г дубової кори, по 100 г трави медунки й споришу, а потім готувати з суміші настій і лікуватися ним так само, як описано в попередньому рецепті. Таким же чином застосовують при лікуванні су­міш, приготовлену з плодів глоду (100 г), коріння родовику (400 г), перстача прямостоячого (200 г), герані лучної (200 г), синюхи голубої (100 г) й гравілату міського (100 г).

Поліпшують стан здоров’я при хворобі Крона ванни з трав’яним відваром. Непогано подрібнити й змішати по 100 г коріння родовика, трави м’яти перцевої та деревію, залити суміш 3 л води, прокип’ятити 5-10 хвилин, настояти 4 години, вилити відвар у ванну з температурою води не вище 25°С і полежати в ній 10-15 хвилин. Виконувати процедуру на ніч через день. Курс лікування — 15-30 ванн. Так само готують і використовують для ванни відвар, приготовлений із суміші коріння гравілату міського (100 г), трави меліси (100 г) й парила (100 г). Можна змішати, заздалегідь подрібнивши, по 100 г дубових галл, трави чебрецю, коріння герані лучної, приготувати в 3 л води відвар із цієї суміші й прийняти з ним ванну. Має цілющі властивості й ванна з відваром суміші дубової кори (200 г) та трави чаберу садового (100 г).

Для зупинки кишкової кровотечі, що трапляється при загостренні хвороби Крона, треба лягти спиною на низьку подушку й покласти на живіт холодний компрес. Окрім цього, рекомендую подрібнити й змішати 4 г кори дуба, по 5 г плодів ялівцю та коріння родовика, по 3 г коріння валеріани й трави хвоща польового, залити суміш 300 мл води, довести до кипіння, проварити 15 хвилин на слабкому вогні, процідити, розчинити в охолодженому до кімнатної температури відварі 3 ст.л. оцту й пити його по ковтку кожні 30 хвилин. Непогано залити 200 мл окропу 2 ст.л. сухих квіток лагохілусу (зайцегуб), настояти 6-8 годин, процідити і вживати по 1 ст.л. настою 3-5 разів на день. Кровотечу з травного каналу зупиняють родовиком. Потрібно 2 ст.л. подрібненого коріння рослини залити 200 мл окропу, прокип’ятити 7 хвилин на слабкому вогні, процідити і вживати по 1-2 ст.л. відвару кожну годину. При кровотечі з анусу треба залити 200 мл окропу 4 ч.л. подрібненої кори калини, через 30 хвилин процідити і пити по 1 ст.л. теплого настою тричі на день.

Запалення прямої кишки й тканин, розміщених біля неї, що супроводжується набряклістю чи тріщинами, усувають при хворобі Крона мікроклізмами. Треба подрібнити й змішати порівну за об’ємом листя подорожника, квіти ромашки лікарської, траву звіробою й сухоцвіту багнового, залити 1 ст.л. суміші 200 мл води, витримати 20 хвилин на киплячій водяній бані, після охолодження процідити і ввести в пряму кишку 100-120 мл теплого настою. Робити мікроклізми після природного випорожнення на ніч. Курс лікування — 10-14 днів. Можна використовувати для мікроклізм насичений відвар листя чи плодів суниці. При тріщинах в області анусу потрібно забезпечити собі спокій і стежити за роботою кишечнику. Корисно приймати теплі сидячі ванни і вводити на ніч в анус аптечні свічки з беладоною або олією обліпихи. Це сприяє усуненню спазму кишок і зменшенню запалення. Процедури краще проводити після введення в просвіт товстої кишки перетертого до порошку активованого вугілля.

Позитивно зарекомендували себе при хворобі Крона олійні клізми. Дуже добре перетерти сухими до порошку і змішати порівну за вагою листя подорожника, траву деревію й шавлії, ретельно перемішати 10 г суміші з 70 мл гарячої олії, витримати до теплого і ввести настій у пряму кишку.

Поліпшенню травлення і відновленню тканин при частково атрофічних формах коліту сприяють мікроклізми з оліями обліпихи та шипшини. Якщо коліт супроводжується ерозіями й тріщинами прямої кишки, паралельно вживають тричі на день по 40 крапель олії обліпихи, запиваючи її молоком. Приборкати біль в області кишечнику допоможе приготовлений, як чай, відвар кореня живокосту. Можна приготувати густий цукровий сироп і пити його по 1 ст.л., запиваючи молоком, тричі на день. Увечері перед сном змішувати 20 мл алое, 10 г меду і з’їдати цю суміш. Влітку щодня їсти свіжі білі гриби, зварені або тушковані в сметані. Також допомагає приборкати коліт уживання тричі на день перед їдою по 1 ст.л. свіжовичавленого цибулевого соку.

Звичайно, лікування хвороби Крона не повинне обмежуватися лікувальними процедурами, воно ще потребує строгого дотримання дієти. Слід уживати домашні овочі та фрукти, кисле молоко і свіжий сир. Обов’язково обмежити вживання жирів, м’яса, риби, яєць, твердого сиру й повністю відмовитися від алкоголю, спецій, приправ, шоколаду, кави, какао й газованих напоїв.

Із повагою — К.М.Фриндак, Львівська обл.