Здрастуй, «Бабушка»!

Нині більшість людей багато часу проводить за комп’ютером, дуже навантажуючи при цьому очі. Як наслідок, зір катастрофічно погіршується. Також причинами втрати зору можуть бути хронічна втома, постійне недосипання й безліч інших чинників, що погіршують утворення слізної рідини. Ще зір погіршується на фоні вживання різних лікарських препаратів, під впливом несприятливої екологічної обстановки, а також причиною запалення й втоми очей можуть бути робота з документами, косметичні засоби, сигаретний дим, слабке чи сильне освітлення та яскраві фарби. Проблеми із зором проявляються відчуттям чужорідного тіла в очах, утрудненням при їх відкритті, раптовою сльозотечею і сухістю очей.  Бажано час від часу давати очам відпочивати.

Щоб зняти втому, запалення й поліпшити зір, прикладіть до шкіри під очима шматочки льоду або рушник, змочений холодною водою. Повіки змочіть соком свіжого огірка. Ефективно регулярно робити на очі компреси з насиченим настоєм ромашки та міцним чаєм. Корисно поперемінно накладати ватні тампони, просочені гарячим і холодним настоєм шавлії (1 ч.л. трави на півсклянки окропу). Обов’язково гарно висипатися.

Значно поліпшують зір прості вправи для очей, які слід робити щодня. Під час їх виконання стежте за станом м’язів очних яблук, не напружуйте органи зору.


1. Часто-часто 1-2 хвилини поморгайте віями.

2. Голову тримайте рівно, дивіться прямо перед собою й повільно, не закидаючи голови, направте погляд на стелю. Затримайте на кілька секунд, а потім так само повільно сфокусуйте погляд на підлозі й затримайте його на 5-10 секунд в такому положенні. Повторіть усю вправу 10-15 разів. Голова під час її виконання повинна бути нерухомою.

3. Продовжуючи тримати голову рівно, дивлячись прямо перед собою, відведіть повільно погляд вліво, а через кілька секунд так само повільно переведіть його на 5-10 секунд управо. Зробіть так 10-15 разів. Голова весь час залишається нерухомою, постійно працюють тільки очі.

4. Дивіться перед собою, тримайте рівно голову, подумки уявіть горизонтальну вісімку, за розміром як ваше обличчя, й плавно промальовуйте її очима в один та в інший бік. Повторіть вправу 10-15 разів, а потім кілька секунд часто-часто поморгайте.

5. Уявіть перед собою великий, золотого кольору (саме цей колір сприяє відновленню зору) циферблат і виконуйте 1-2 хвилини очними яблуками навколо циферблату колові рухи за годинниковою стрілкою та проти неї. Під час виконання вправи голову тримайте рівно та нерухомо.

6. Візьміть правою рукою вертикально піднятий олівець, витягніть руку вперед так, щоб олівець був на рівні очей, дивіться на його кінчик і повільно відводьте руку вправо. Проводжаючи олівець очима, поверніться в початкове положення, а потім так само повільно, не припиняючи дивитися на кінчик олівця, відведіть руку вліво. І так зробіть кілька разів. Голову весь час тримайте рівно й не рухайте нею.

7. Підійдіть до вікна, подивіться вдалину, а потім — на кінчик носа. Повторіть вправу 15-20 разів. Вона тренує очний м’яз.

8. Закрийте очі й спробуйте описати ними подумки коло, горизонтальну вісімку й хрестик. Виконуйте вправу 1-2 хвилини.

9. Кілька разів сильно примружтеся, а потім розслабтеся й посидьте 20-30 секунд із закритими очима.

10. На мочках вух знаходяться точки, що відповідають за зір. Помасажуйте їх кілька хвилин і на цьому закінчіть зарядку для очей.


Не лінуйтеся її робити й проблем із зором у вас не виникне.

Із повагою — Юрій Васильович Балацький, Полтавська обл.