Здрастуй, «Бабушка»!

Здоров’я — найцінніше, що є у людини, але, на жаль, екологічна ситуація, віруси та погана спадковість руйнують захисні функції організму й викликають хвороби, які заважають повною мірою насолодитися життям. Серед них така недуга, як псоріаз — запальне захворювання шкіри, що характеризується появою на шкірі чітко-обкреслених рожевих ділянок із посиленим лущенням.

Основні симптоми хвороби — це поява на шкірі папул (чітко обмежених підвищень різних розмірів блідо-рожевого кольору з видимим лущенням на поверхні). При їхньому зішкрябуванні лусочки відділяються і залишається блідо-рожева плівочка, на якій при подальшому зішкрябуванні з’являються дрібні крапельки крові.

Перебіг псоріазу проявляється періодами загострення, стабілізації та регресії. Загострення хвороби зазвичай виникає взимку, ще воно провокується стресом, тривалим перебуванням на сонці й інфекційними захворюваннями. У період регресії папули стають блідими, плоскими, не височіють над поверхнею шкіри й не лущаться. Стадії недуги постійно чергуються.

Псоріаз волосистої частини голови характеризується появою на голові чітко обкресленої плями блідо-рожевого кольору з лущенням. Волосся при цьому ніколи не випадає.

Долоньо-підошовний псоріаз характеризується переважною появою папул на поверхні долонь та підошов.

Нігті при цьому зазвичай стають потовщеними, рихлими, ламаються по краях, а на поверхні нігтьової пластини з’являються борозенки, виїмки та смужки.

При ексудативній формі псоріазу лусочки на поверхні папул жовті, багатошарові й склеюються між собою.

Пустульозний псоріаз характеризується появою на різних ділянках шкіри невеликих бульбашок із рідиною гнійного характеру, підвищенням температури тіла й погіршенням загального стану здоров’я.

Артропатичний псоріаз вражає, як правило, суглоби кистей і стоп. Основними його симптомами є суглобовий біль, що виникає при русі, обмеження рухів у суглобі та його набряклість.

Основна мета при лікуванні псоріазу — максимально можливе позбавлення симптомів хвороби, а також профілактика її загострень.

Існує безліч ліків, використовуваних при лікуванні псоріазу зовнішньо. Наприклад, саліцилова мазь сприяє розм’якшенню рогових лусочок шкіри та їх швидкому видаленню, а 5-10% сірчано-дігтярна мазь усуває запалення шкіри, але вона протипоказана при ексудативній формі хвороби.

Найкраще ж, як мені вдалося встановити в результаті тривалих пошуків та експериментів, застосовувати для лікування псоріазу нафталан (густа рідина чорно-бурого або коричневого кольору зі специфічним нафтовим запахом) і естрагон мого діда Василя Йосиповича Корчана, застосовуючи їх комплексно.

Ученими із нафталану було виділено нафталанову олію, а на її основі готують нафталанову мазь — негормональний засіб, що має знеболювальні властивості. Нафталанова мазь покращує властивості крові та обмін ліпідів, знижує м’язову напругу й підвищує захисні сили організму. До її складу входить 35 г нафталанової олії, 9 г парафіну, 6 г емульгатора й 0,015 г олії лаванди.

Основним методом нафталанолікування є прийом загальної або сидячої ванни з нафталановою олією. Сидяча ванна призначається при лікуванні кінцівок і попереково-крижової області, уражених псоріазом. При проведенні процедури нафталанову олію підігрівають до 37°С, виливають трохи підігрітої олії у ванну з гарячою водою й сидять або лежать в ній. Курс лікування — 8-10 ванн. Приймають їх через день. Перші дві ванни приймають по 5-6 хвилин, а далі — по 6-8 хвилин. Через кілька днів після лікування нафталановими ваннами рекомендується приймати щовечора ванни з відваром листя берези й трави череди. Їх подрібнюють сухими, змішують порівну за об’ємом, заливають дволітрову банку суміші 10 л води, доводять до кипіння, кип’ятять 10-15 хвилин на слабкому вогні, виливають відвар, не проціджуючи, у ванну з теплою водою і лежать у ній 15-20 хвилин.

Увечері, за 2-3 години до сну, наносять тонким шаром на вражені псоріазом ділянки шкіри підігріту до 37-38°С нафталанову мазь. Чергують її застосування із естрагоном Корчана, отриманим із деревини липи шляхом перегону в спеціальних печах. У результаті тривалої підтримки в них визначених температури й умов, деревина виділяє густу смолянисту масу. Це і є естрагон. Його, так само як і нафталонову мазь, підігрівають за 2-3 години до сну до 37-38°С і обробляють ним уражені хворобою місця. Застосування нафталанової мазі й естрагону Корчана постійно чергують. Не можна наносити ці засоби на великі ділянки шкіри, площа їх нанесення не повинна перевищувати 15-20% загальної поверхні шкірного покриву. Після нанесення нафталанової мазі або естрагону проблемне місце прикривають харчовою плівкою. Через 15-20 хвилин лікувальний засіб видаляють сухою ганчіркою, а залишки змивають під теплим душем. Ще через 15-20 хвилин присипають проблемні місця лікоподієм (зрілі сухі спори плавуна булавоподібного) або змащують олією чайного дерева. Протягом лікувального курсу проводять не більше 20 процедур із застосуванням нафталонової мазі та естрагону.

При пустульозній формі псоріазу й локалізації ділянок ураження на підошвах і долонях використовують для лікування, чергуючи з естрагоном, іхтіоло-нафталанову мазь, до складу якої входить 93% нафталану й усього 7% іхтіолу.

Лікування ураженої псоріазом волосистої частини голови буде успішнішим, якщо, окрім згаданих вище процедур, втирати 1-2 рази на тиждень у шкіру голови за 2-3 години до її миття по 20 мл аптечної води чемериці. Курс лікування — 36-40 днів. За рік провести не менше 2 таких лікувальних курсів. Перерва між їх проведенням має бути не менше 60 днів.

Позитивним моментом у комплексному лікуванні псоріазу є можливість поєднання нафталанової олії й естрагону із фізіотерапевтичними процедурами. Ефективно поєднувати їх з опроміненням лампою Соллюкс. Непогано впливати на ділянки шкіри, оброблені нафталоновою маззю й естрагоном, ультразвуком. Інтенсивність ультразвукової хвилі має бути 0,2-1 Вт/кв.см, тривалість — 15 хвилин, проводять сеанс щодня або через день. Курс лікування — 7-10 сеансів.

Можна змішати порівну за об’ємом нафталанову олію й естрагон Корчана, підігріти суміш до 38°С, нанести її тонким шаром на проблемне місце, прикрити його харчовою плівкою й впливати на нього методом УВЧ. Сила струму при цьому має бути 150-200 міліампер. Це благотворно впливає на обмін речовин, центральну нервову систему й імунітет, стимулює роботу надниркових залоз і відновлює терморегуляцію організму. Тривалість процедури — 15-30 хвилин, провести 8-10 таких щоденних процедур.

Оскільки нафталан має певну токсичність, що обумовлено наявністю в ньому ароматичних вуглеводнів, нафтенових кислот і смол, тривале використання засобів, що містять його, може спровокувати підвищену сухість шкіри і розвиток фолікуліту. У цьому випадку треба зробити в лікуванні на 2-3 дні перерву, під час якої двічі-тричі на день обробляти проблемні місця 1-2% саліциловою маззю.

Після закінчення лікування псоріазу нафталаном і фізпроцедурами, з метою закріплення цієї терапії, рекомендую надалі провести 12 процедур ультрафіолетового опромінення.

Протипоказане лікування засобами, що містять нафталан, при гіпертонії III ступеня, туберкульозі, захворюваннях крові, доброякісних і злоякісних пухлинах, незалежно від їх локалізації, миготливій аритмії й пароксизмальній тахікардії, а також після перенесеного інфаркту.

Активно застосовують при псоріазі й геліотерапію — лікування сонячним світлом біля моря. Лікувальну дію мають сонячні промені ультрафіолетового спектру. Ділення клітин, ріст бляшок під їх впливом припиняється, а насичене бромом морське повітря розслаблює і заспокоює. Але слід зауважити, що таке лікування рекомендується проводити тільки при зимовій формі псоріазу, а після нього потрібне застосування згаданої вище терапії.

Дуже добре взимку й навесні, а також у період загострення хвороби проводити комплексне лікування вітамінами групи В та вітаміном А.

Корисне довгохвильове ультрафіолетове опромінення, збільшення рухливості й мобільності у вигляді занять лікувальною фізкультурою та спортом.

Безумовно, необхідно збалансувати харчування так, щоб органи виділення збільшили свою активність. Рекомендується виключити з раціону шоколад, цитрусові, гострі приправи, цибулю, часник, яйця, молочні продукти й алкоголь, значно зменшити вживання жирного, смаженого, копченостей і меду. Бажано їсти якомога більше овочів і фруктів, окрім червоного та помаранчевого кольору, а також надавати перевагу нежирним сортам м’яса і риби у відвареному вигляді.

Велике значення при псоріазі має достатнє надходження в організм чистої, такої, що не містить шкідливих домішок і солей важких металів, води. Особливо корисна кремнієва вода. Її треба випивати до 1 склянки на день. Щоб приготувати кремнієву воду, потрібно помістити на дно трилітрової банки або емальованого посуду 5-7 камінчиків кремнію, залити доверху звичайною водою й витримати 2-3 дні при кімнатній температурі.

Митися при псоріазі слід регулярно. Купання має бути приємним, температура води у ванні — комфортною. Зникненню псоріатичних бляшок сприяє і регулярне прийняття прохолодного душу.

Найкраще проводити лікування захворювання на ущербний місяць і на молодик. Чим простіший лікувальний курс, тим довша після його закінчення ремісія.

На початкових стадіях виникнення псоріазу, щоб висипання швидше зникли, достатньо дотримування дієти, налагодження режиму праці та відпочинку.

Одужання при будь-якій формі захворювання прискориться, якщо очистити кров. Із цією метою треба залити в емальованому посуді 1,5 л окропу 0,5 склянки насіння льону, витримати не менше 2 годин на киплячій водяній бані й випити за 5-6 разів протягом дня рівними порціями 1 л приготовленого настою. Курс лікування — 1 місяць. Настій уживати непроцідженим.

Також кров очиститься, якщо подрібнити сухими й змішати по 50 г листя берези, трави медунки, деревію, череди й чистотілу, залити ввечері 5 ст.л. суміші в термосі 1 л окропу, настояти ніч, а вранці процідити й випити настій рівними порціями за 4 рази протягом дня. Пити його за 1 годину до їди. Вживати цілющий засіб, щодня готуючи свіжий, протягом 30 днів.

Хворі на псоріаз повинні постійно стежити за станом шкіри, підтримувати імунітет і психологічний стан, не допускаючи різких рецидивів хвороби. Позитивний настрій, позитивні емоції — запорука тривалої ремісії, а стрес, роздратування, негативні думки — злі вороги при цьому захворюванні.

Якщо псоріаз з’явився у дитини, треба проаналізувати, чим він міг бути викликаний, і, встановивши причину хвороби, постаратися виключити чинники, що провокують її, і протримати хвору дитину на дієті. Зазвичай цього при дитячому псоріазі достатньо.

Лікуйтеся, одужуйте й більше не хворійте.

Із повагою — В’ячеслав Володимирович Варнавський, м. Київ